Organisation

Directors

Ed Wubbe, artistic director / choreographer
Erik Pals, business director

Choreographers

Alba Castillo, Nicole Caruana, Antonin Comestaz, Ryan Djojokarso, Joeri Dubbe, Miquel G. Font, Justin de Jager, Maciej Kuzminksi, Felix Landerer, Marcos Morau, Itamar Serussi, Fang-Yu Shen

Dancers

Bonnie Doets, Dalma Doman, Daphne van Dooren, Ellen Landa, Jozefien Debaillie, Laura Casasola Fontseca, Leslie Humbert, Maya Roest, Sana Sasaki

Efthimis Tsimageorgis, Filip Wagrodzki, Lennart Huysentruyt, Lorenzo Cimarelli, Mischa van Leeuwen,  Nico Amenduni, Ruochen Wang

Young Talent Programm:
Claire de Caluwe, Delia Albertini, Laura Volpe, Llung Ssu, Lotte La Haye, Martijn van Mierlo, Matias Rocha Moura, Tomasso Zuchegna

Artistic staff

Débora Soto, 1st ballet master
Federica Dadamo, ballet master
Hanna Laber, artistic production

Artistic production & tour management

Manon Paap, manager / assistant to the artistic director
Tjeu Schellekens

Stagecraft / production (email)

Guido Verschoor, chief engineer / stage manager
Rimmert van Lummel, sound
Xavier Spruit Bleeker, light
Behrooz Vasseghi, assistant
Evert Achthoven, transport

Pianist

Edward Ferdinand

Guest teachers

Amy Raymond, Catherine Martin, Christophe Dozzi, Dario Tortorelli, Didier Chape, Joseph Sturdy, Kevin Cregan, Laura Bernasconi, Loïc Perela, Min Li, Paul Estabrook, Pedro Gomes, Sun Xiao Jun

Costumes department

Pamela Homoet, head
Petra Finke
Mara Wap

Medical staff

Laura Gijsbers, medical support
Hester Biersteker, medicial support
Edwin Visser, fysiotherapy
Erondino Nascimento, fysiotherapy
Pedro Cardoso, fysiotherapy
Lee Johnson, osteopathy

Scapino Academy

Nicole Rust, manager

Marketing & communications

Martin Bras
Michael Vogel, manager
Justin Bekker, video
Jetske van de Pol, intern

Development

Sophie de Winter

Archive

Sarah van Vuuren

Manager Operations

Peter Jansen

Finances / Human Resources

Mehmet Sabuncu, head of finances
Klarie Stegeman
Tirza Paais, HR

Facility services

Aad Carlebür
Mila Manuela
Reinier van der Horst

Front desk

Sahida Moesafirhoesein
Manon Lit

Supervisory Board

Marianne Berendse
Sander de Iongh
Petra Robben
Joost Romeijn
Clarissa Slingerland
Deirdre Carasso, chairwoman a.i.

Teachers workshops

Annemarie Labinjo-van der Meulen, Mariëlla de Jong, Eldridge Labinjo, Yannick Wagenaar, Martin Bijkerk, Paulo Nunes, Nikki Jansen

Scapino Ballet Rotterdam is financially supported by the City of Rotterdam and by the Dutch Government.

Menu